Новини‎ > ‎

Незареєстроване право на спадщину не позбавляє від боргів, — ВСУ

опубліковано 6 трав. 2017 р., 03:15 Маріна Власюк
Якщо спадкоємець прийняв нерухоме майно, але зволікає з виконанням обов’язку, передбаченого ст.1297 ЦК, зокрема з метою ухилення від погашення боргів спадкодавця, кредитор має право звернутися до нього з відповідною вимогою. Такою є позиція ВСУ у справі No6-2962цс16.

Як зазначив Суд у постанові від 12.04.2017, ч.1 ст.1297 ЦК передбачено: особа, котра прийняла спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язана звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Проте відсутність такого свідоцтва не позбавляє права на спадщину (ч.3 ст.1296 ЦК).

Утім, як зазначив ВСУ, хоч одержання свідоцтва про право на спадщину відповідно до ст.1296 ЦК є правом, а не обов’язком, відсутність такого свідоцтва не може бути підставою для відмови в задоволенні вимог кредитора.

Оскільки зі смертю боржника зобов’язання стосовно повернення кредиту входять до складу спадщини, то умови договору щодо строків повернення кредиту чи сплати його частинами не застосовуються, а підлягають застосуванню норми ст.1282 ЦК щодо обов’язку спадкоємців задовольнити вимоги кредитора в порядку, передбаченому ч.2 цієї статті. Саме на підставі положень стст.1281, 1282 ЦК кредитор заявив вимоги до спадкоємців.

Так, згідно з ст.1282 ЦК спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного в спадщину. Разом з тим положення зазначеної норми застосовуються у випадку дотримання кредитором норм ст.1281 ЦК щодо строків пред’явлення ним вимог до спадкоємців. Недотримання цих строків, які є присічними (преклюзивними), позбавляє кредитора права вимоги до спадкоємців.
Comments