Статті‎ > ‎

Як повернути борг, якщо наявна розписка

Як повернути борг, коли є розписка? - з таким питанням до юристів звертається чимало клієнтів. 
Цивільний кодекс України у статті 1047 передбачає, що договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей. Нагадуємо, що станом не теперішній час розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян становить 17 гривень і якщо ви маєте намір дати в борг суму, яка перевищує 170 гривень, то законодавець радить укладати письмовий договір. ЦК України надає сторонам можливість звертатись до нотаріуса за посвідченням договору позики. 
Розписка це документ, який кредитор отримує від боржника. Цей документ слугує підтвердженням того, що гроші дійсно передавались кредитором боржнику і він їх отримав. Радимо прослідкувати за тим, щоб позичальник писав сам розписку від руки, а також додав до неї копію паспорту, засвідчену його підписом. У розписці обов’язково повинні зазначатись наступні елементи:
дата, час та місце її складання;
повні анкетні дані (ПІБ, номер, серія паспорту, ідентифікаційний код, адреса проживання, контактний телефон) того, хто дає в борг і того, хто отримує в борг;
сума боргу зазначається у цифрах та прописом;
валюта в якій позичаєте гроші;
строки повернення боргу;
якщо даєте в борг під відсотки - не забувайте про це писати в розписці;
підпис позичальника.
Важливим є правовий статус позичальника, уточнюйте кому ви даєте в борг – звичайній фізичній особі, фізичній особі-підприємцю чи посадовій особі якось підприємства. Це суттєво впливає на визначення підсудності у випадку пред’явлення вами позову про стягнення заборгованості. 
Вам на перший погляд такі скрупульозні реквізити можуть здатись надмірними, однак, коли настане час платити по боргам і у боржника не виникне жодного бажання повертати борг, ви зрозумієте, що ці дані стануть вам у чималій пригоді. 
Отже, якщо вам не повернули борг у строки передбачені у розписці ви можете діяти наступним чином:
рекомендованим листом на адресу боржника направляєте письмову претензію, в якій зазначаєте про пропозицію повернути борг та вказуєте, що в інакшому випадку ви звернетесь до суду  тавимагатимете стягнути із нього інфляційні втрати, 3% річних за користування позиченими грошима, витрати на правову допомогу. Після того, як отримаєте назад зворотне повідомлення про вручення листа починайте відраховувати передбачені законом 30 днів надані боржнику для повернення боргу;
якщо після спливу вказаного вище строку позичальник борг так і не повернув, звертайтесь до суду із позовом про стягнення заборгованості. Зверніть увагу, законодавством встановлений строк позовної давності – 3 роки. Якщо цей строк минув, то у позові необхідно зазначити причини його пропущення. Рекомендуємо клопотати суд про накладення арешту на майно, яке належить боржнику. Така заява допоможе вам змусити позичальника виконати умови договору. У разі, якщо ви посвідчували договір у нотаріуса, то відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1172 від 29 червня 1999 року «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» ви маєте право звернутись до нього для того, щоб він вчинив виконавчий напис про стягнення заборгованості. В такому разі звернення до суду виключається, оскільки ваші вимоги вважаються безспірними. Виконавчий напис нотаріуса має таку ж юридичну силу як і рішення суду, тому після отримання як виконавчого напису так судового рішення ви можете звертатись до виконавчої служби для проведення примусового виконання рішення. 
На словах все дуже просто, однак на ділі може виникнути ряд питань з якими нашим адвокатам довелось вже не раз мати справу. Якщо ви хочете швидко повернути свої гроші – звертайтесь до нас і ми якісно та в найкоротші строки вирішимо вашу проблему.
 За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(099)-435-16-94 – юрист Центру юридичної допомоги «Захист» Бондар Надія Володимирівна. Дзвінки приймаються цілодобово, якщо оператор зайнятий, ми Вам перетелефонуєм.
     Будем раді Вам допомогти!
Comments