Статті‎ > ‎

Як розірвати шлюб з іноземцем

     У наш час, багато громадян України укладають шлюб з громадянами іноземних держав. Однак, дуже часто взаємовідносини у подружжя не скадаються і це призводить до розірвання шлюбу.
     Що ж робити в даній ситуації???
     Насамперед, визначимо, що таке шлюб. Шлюб - це сімейний союз чоловіка і жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.
     Отож, відповідно до вимог ч. 1 ст. 56 Закону України «Про міжнародне приватне право», форма та порядок укладення шлюбу в Україні між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства визначається правом України. Статтею 63 Закону передбачено, що припинення шлюбу та правові наслідки його припинення визначаються правом, яке діє в даний час щодо правових наслідків шлюбу.
   
 Порядок по розірванню шлюбу на території країни регулюється прописаними нормами в актах різної юридичної сили. До них відносяться:
     • Конституція України (проголошена Основним Законом охорона сім'ї державою полягає, зокрема у тому, що будь-який шлюб (у тому числі з іноземним громадянином) може бути розірвано в судовому порядку лише за умови, якщо встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечитиме інтересам одного з них чи інтересам їх дітей. Саме із цією метою українські суди повинні уникати формалізму при вирішенні позовів про розірвання шлюбу, повно та всебічно з'ясовувати фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, враховувати наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини яиття подружжя, забезпечувати участь у судовому засіданні, як правило, обох сторін, вживати заходів до примирення подружжя тощо),
     • Сімейний кодекс України,
     • Правила по реєстрації АГС на Україні.
     Варто нагадати про існування ратифікованої Україною відповідним Законом № 240/94-ВР від 10.11.1994р. Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах. У відповідності до вказаної Конвенції, якщо один з подружжя є громадянином однієї Договірної Сторони, а другий - іншої Договірної Сторони, застосовується законодавство Договірної Сторони, установа якої розглядає справу про розірвання шлюбу. Більше того, частиною 2 ст. 29 Конвенції визначено: по справах про розірвання шлюбу у випадку, передбаченому пунктом 2 статті 28, компетентні установи Договірної Сторони, на території якої проживає подружжя. Якщо один із подружжя проживає на території однієї Договірної Сторони, а другий - на території іншої Договірної Сторони, по справах про розірвання шлюбу компетентні установи обох Договірних Сторін, на територіях яких проживає подружжя. Таким чином, Конвенція привертає увагу до норм національного законодавства у відповідності до якого (ч.2 ст. 104 СК України) «шлюб анулюється у результаті його розірвання». Норми ст. 105 СК вказують на наявність трьох способів розірвання шлюбу.       Це такі способи:
     • за спільною заявою з боку подружжя, одного з них. Робиться це на підставі постанови з боку держоргану реєстрації АГС
     • за спільною заявою від подружжя, але вже на підставі рішення судового органу.
     • за позовною заявою з боку одного з подружжя.
      Шлюб подружжя може бути розірваний судом тільки в тому випадку, коли суд з урахуванням конкретних обставин справи прийде до висновку, що пред'явлення позову про розлучення викликано глибоко обміркованими і обґрунтованими причинами, що подальше збереження шлюбу буде суперечити моралі і не зможе створити нормальних умов для спільного сумісного життя подружжя, виховання дітей. 
   
  З огляду на це для кожного з представлених способів дуже важливим буде питання щодо того, чи є у подружжя у шлюбі спільні діти. Варто сказати, що розірвання шлюбу, укладеного між громадянами України, здебільшого здійснюється без супроводу відповідного юриста. Про те слід пам'ятати, що це може зашкодити майбутнім судовим справам (про стягнення аліментів, поділу майна, визначення місцяпроживання, виселення тощо). 
      Якщо розривається шлюб між громадянином України з одного боку і громадянином іншої країни, то процедура дещо змінюється. Практика підтверджує, що в таких випадках одна зі сторін повинна проконсультуватися з юристом із зазначеного питання (іноді, на юриста повністю покладається проведення питань, пов'язаних з вирішенням спору).

  За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(099)-435-16-94 – юрист Центру юридичної допомоги «Захист» Бондар Надія Володимирівна. Дзвінки приймаються цілодобово, якщо оператор зайнятий, ми Вам перетелефонуєм.
      Будем раді Вам допомогти!

Comments