Статті‎ > ‎

Компенсація за порушення авторських прав

Як правило, більшість творців, створюючи свій твір мають на меті отримати матеріальну вигоду, як мовиться в народі «заробити». Проте необхідно зауважити, що якщо говориться про отримання грошової винагороди, то одразу на горизонті з’являються ті, що мають намір нажитися на чужій творчій праці. Адже набагато легше використати, продати вже готове, ніж щось створити своє. 
У випадку незаконного використання авторських прав авторові відповідно до Конституції України ст. 41, 54 та Законом України «Про авторське право і суміжні права» гарантується право на захист своєї інтелектуальної творчої діяльності. Так особи, авторські права яких порушені можуть звернутися із відповідними позовами до судів. Якщо мова йде про компенсацію або ж відшкодування збитків чи упущеної вигоди, то такі спори належать до цивільної та господарської юрисдикцій, залежно від суб’єктів. 
Необхідно розрізняти компенсації від відшкодування збитків, адже дуже часто поміж людей ці поняття не розрізняють – ототожнюють. Отже, відповідно до ЦК України відшкодування збитків має дві важливі складові:
 – реальні збитки, під якими розуміють  втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права;
- упущена вигода, тобто доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене.
Якщо говорити про реальні збитки, то юристи-практики заявлять, що їх відшкодування на даний час практично неможливе, чого не можна сказати про упущену вигоду. П. 12 Постанови Пленуму ВСУ від 04.06.2010 р. № 5 «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав» вказує на те, що для настання майнової відповідальності (відшкодування збитків) необхідна наявність  таких умов: факт протиправної поведінки особи, шкода, завдана суб’єкту авторського права, причинно-наслідковий зв’язок між шкодою, котру завдано та протиправною поведінкою особи і вина особи, яка завдала шкоду. Вказана постанова передбачає те, що позивач у разі відшкодування йому упущеної вигоди має зазначити суму, яка не може бути меншою від доходів, що були отримані порушником прав.  
Суть компенсації полягає в тому, що це найдієвіший спосіб захисту порушених авторських прав, оскільки позивачу для її отримання достатньо довести судові не розмір завданих збитків, а лише сам факт порушення або загрозу порушення. Розмір компенсації чітко регламентований і варіюється від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат.
Законодавцем встановлено, що на відповідача, який заперечує проти позову, покладений обов’язок довести, що ним під час використання об’єкту авторського права не було порушено цих прав. Тобто можна сказати, що він повинен спростувати презумпцію винного завдання шкоди.
Для того, щоб задовольнити позов, суд повинен дослідити:
факт порушення майнових прав та яке саме порушення допущено;
об’єктивні критерії, що можуть свідчити про орієнтовний розмір шкоди, завданої неправомірним кожним окремим використанням об’єкта авторського права і (або) суміжних прав; 
тривалість та обсяг порушень (одноразове чи багаторазове використання спірних об’єктів);
розмір доходу, отриманий унаслідок правопорушення; кількість осіб, право яких порушено; 
наміри відповідача; можливість відновлення попереднього стану та необхідні для цього зусилля тощо.
Отже, підсумовуючи все вище вказане, можна на всі сто сказати, що за свої права потрібно боротись. У Вас є всі шанси отримати компенсацію. Закон на Вашій стороні.
 За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(099)-435-16-94 – юрист Центру юридичної допомоги «Захист» Бондар Надія Володимирівна. Дзвінки приймаються цілодобово, якщо оператор зайнятий, ми Вам перетелефонуєм.
     Будем раді Вам допомогти!
Comments