Статті‎ > ‎

Отримання виплат до 5 травня. Як збільшити у 6 разів?

Військовослужбовцям які мають статус учасника бойових дій на сьогоднішній день державою наданий каталог соціальних гарантій. Серед них існує така соціальна гарантія як виплата учасникам бойових дій до 5 травня разової грошової допомоги.

В цій статті ви знайдете відповідь на такі питання :
-   Що потрібно знати учаснику бойових дій про таку виплату?
-   В якому обсязі вона повинна бути виплаченою?
-   Що робити коли виявилось що вам така виплата була виплаченою не в повному обсязі?

Отже , Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в п.22 ст.12  проголошує - «Учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них надаються такі пільги - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України."

Як отримати виплати у 6 разів більше? Консультація безкоштовна!

Тобто виходячи з цієї норми ми бачимо, що повинна існувати Постанова Кабінету Міністрів України яка б визначала розмір такої виплати. І дійсно така постанова існує – це Постанова Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 112 «Про деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» в якій зазначено, що: «…у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги… у таких розмірах: учасникам бойових дій — 1390 гривень»

Безкоштовна гаряча лінія - 0800-40-33-03

І це насправді був би розмір соціальної виплати яку б учасники бойових дій мали би отримати до 5 травня якби не одне велике АЛЕ.
У 1999 році в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» норма щодо виплати учасникам бойових дій до 5 травня діяла у такій редакції – «щорічно до 5  травня  учасникам  бойових  дій  виплачується разова  грошова  допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком», що за своєю суттю є значно більшою сумою аніж 1390 гривень, які встановлені зараз Кабінетом Міністрів України, але законодавчий орган вирішує що такий розмір виплати є досить великим для учасників бойових дій які ризикували життям заради свободи та незалежності своєї країни та у 2007 році вносить зміни в вищезгаданий закон, викладає норму щодо виплати до 5 травня у такому форматі – «щорічно до  5  травня  учасникам  бойових  дій  виплачується разова  грошова  допомога  у розмірі,  який визначається Кабінетом Міністрів  України  в  межах  бюджетних  призначень,  встановлених законом про Державний бюджет України».

І здавалось би що все, держава  жодним чином не хоче забезпечувати соціальні гарантії але – ні! У 2008 році Конституційний Суд визнає зміни такими що не відповідають Конституції та скасовує їх, і відповідно в дію повертається норма в якій зазначено що виплата до 5 травня повинна бути виплачена у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком! Тобто з 2008 року учасникам бойових дій повинні виплачувати соціальну допомогу до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

У 2020 році ця сума становить 8190 грн. Але як ми знаємо на сьогоднішній день, виплата здійснювалась у меншому розмірі і ось чому – справа в тому що будь яка стаття (норма) повинна мати свій механізм реалізації, тобто мати прописану інструкцію як здійснити виплату. Такою інструкцією у даному випадку є Бюджетний Кодекс, в якому до 2020 року було прописано що виплату до 5 травня можна виплачувати лише у розмірі встановленому кабінетом міністрів, що відповідно і робилось. АЛЕ у 2020 році рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року вище зазначене положення визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними). Тобто, виплата повинна мати розмір п`яти мінімальних пенсій за віком, на сьогодні це сума 8190 грн.

Тому, якщо ви отримали виплату у розмірі 1390 гривень вам необхідно звернутися в АО «Захист» де військові юристи зможуть допомогти вам отримати соціальну допомогу до 5 травня у повному обсязі!

Номер гарячої лінії: 0800-40-33-03