Статті‎ > ‎

Порядок реєстрації ФОП

                           Інструкція реєстрації ФОП

Фізична особа-підприємець (ФОП) – це спрощена організаційно-правова форма, яка підходить для підприємців-початківців. Зареєструвати ФОП може кожен громадянин, який досягнув 16 років і має офіційно зареєстроване місце проживання.

Для реєстрації ФОП потрібні такі документи:

паспорт громадянина України;

ідентифікаційний код платника податків.

Крок 1. Визначаємо КВЕДи

Ще до самої реєстрації варто знати майбутні КВЕДи своєї справи – спеціальні номери, які потрібно буде вказати, подаючи документи. Сама система КВЕДів створена задля спрощення податкового контролю. Так представники влади знатимуть, яким саме бізнесом ти займаєшся: журналіст-фрилансер, власник кав’ярні чи інтернет-магазину тощо. Кожному виду діяльності відповідає свій номер КВЕДа.

Крок 2. Вибір системи оподаткування

В українському законодавстві їх дві: загальна й спрощена.

Заповнюючи анкету, слід бути уважним, бо загальну систему застосують автоматично, якщо одночасно із заявою про реєстрацію ФОП не була подана заява про застосування спрощеної системи. Також загальна система оподаткування застосовується до підприємців, які відмовилися від застосування спрощеної.

Загальна система оподаткування

Особливості загальної системи оподаткування:

Потрібно мати реєстратор розрахункових операцій, тобто касовий апарат;

ФОП на загальній системі оподаткування може займатися видами діяльності, які заборонені підприємцям на спрощеній системі;

Підприємець не має обмежень на кількість найманих працівників, обсяги реалізації та доходів;

Обсяг податку залежить від отриманого доходу. Тобто, якщо за звітний період немає заробітків, підприємець не платить податків, крім мінімального страхового внеску в обсязі 22 % від мінімальної заробітної плати, тобто 819,06 ₴ (станом на 18 жовтня 2018 року).

КВЕДи менш важливі для підприємців на загальній системі оподаткування. Під час реєстрації потрібно вказати деякі, проте можна займатися й іншими видами діяльності. 

Які податки платити при загальній системі оподаткування

ЄСВ (мінімальний страховий внесок) – 819,06 ₴/міс.

Військовий збір – 1,5 % від чистого прибутку.

ПДФО (прибутковий податок) – 18 % від чистого прибутку. Щоб його розрахувати, потрібно відняти від суми доходів витрати, які потрібно підтвердити документами. 18 % від цієї різниці – розмір ПДФО кожного окремого місяця.

ЄСВ – 22 % від чистого прибутку, але не менш ніж 22 % від мінімальної заробітної плати.

Спрощена система оподаткування

Спрощену систему оподаткування доходів ще називають єдиним податком. Наразі він далеко не єдиний, адже підприємцям трьох груп доведеться сплачувати ще низку відрахувань.

Спрощена система недоступна підприємцям, які займаються такими видами діяльності:

організація та проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (тоталізатори, букмекери);

обмін валюти;

виготовлення, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ у місткостях до 20 літрів і продажу пива чи столових вин у роздрібній мережі);

видобування, виготовлення, подальший продаж дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння (крім виготовлення й продажу ювелірних виробів для особистого користування);

видобування, реалізація корисних копалин;

діяльність фінансових посередників (крім діяльності у сфері страхування, яку здійснюють страхові агенти, визначені Законом України «Про страхування»);

діяльність із керівництва підприємствами;

поштові послуги (крім кур’єрської пошти) і послуги зв’язку (крім діяльності, яка не ліцензується);

торгівля предметами мистецтва та антикваріатом, організація аукціонів з виробами мистецтва або антикваріатом;

організація та проведення гастрольних заходів;

технічні випробування й дослідження;

аудиторська діяльність;

надання в оренду земельних ділянок площею більше ніж 0,2 га, житлових приміщень, загальна площа яких перевищує 100 м2, офісних або виробничих площ із сумарною площею понад 300 м2;

діяльність страхових брокерів.

Також спрощена система недоступна громадянам інших держав і підприємцям, які мають податковий борг.


Крок №3. Подання відповідних документів

Це можна зробити двома способами.

Спосіб №1 – в офлайн. Скористайся послугами державного реєстратора за місцем проживання. Візьми із собою паспорт, ідентифікаційний код і копії цих документів.. До речі, реєстрація фізичної особи підприємця цілком безкоштовна.

У держреєстратора потрібно заповнити заяву про державну реєстрацію.

У заяві потрібно вказати КВЕДи твого бізнесу. У чинному законодавстві немає обмежень щодо їх кількості.

Протягом 24 годин з моменту подання заяви ти отримаєш витяг із Єдиного державного реєстру. Це підтверджує державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності й поставлення тебе на облік в органах держстатистики, Пенсійному фонді України й Державній фіскальній службі. Окрім цього, документ знадобиться для відкриття рахунку в банку та оформлення електронного цифрового підпису.


Спосіб №2 – в онлайн. Зареєструвати ФОП в онлайн можна на сайті Міністерства юстиції України. Для цього потрібно здійснити такі кроки:

Отримай власний електронний цифровий підпис.

На цьому сайті заповнюєш онлайн-форму, сплачуєш вартість послуги й носія (у разі потреби). Вартість на 1 рік – 96 ₴, якщо будеш використовувати власний носій-флешку. Ціна відрізняється відповідно до терміну дії ЕЦП й вартості носія. Послугу можна оплатити в онлайн або за квитанцією на місці видання ЕЦП.

Також отримати ЕЦП можна завдяки акредитованому сервісу «ПриватБанку» в онлайн

Обирай КВЕДи.

Клікай на сайт Міністерства юстиції України. Там заходь до розділу «Реєстрація бізнесу» й обирай вид суб’єкта «Фізична особа-підприємець». Переходь до реєстрації.

Заповнюй заяву про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.

Окремо заповни «Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування» на сплату єдиного податку. Її потрібно подати до закінчення місяця держреєстрації ФОПа (для 1 і 2 групи) або протягом 10 робочих днів (для 3 групи категорії «Неплатник ПДВ»).

Без вчасно поданих документів тебе автоматично зараховують до загальної системи оподаткування.

Після заповнення система направить на загальний огляд заяви. Перевір її на помилки.

Підпиши заяву за допомогою вже наявного власного електронного підпису й надсилай її.

Документи розглянуть за 24 години. Після цього на порталі електронних сервісів   з’явиться витяг із Державного реєстру про те, що ти фізична особа-підприємець.

Крок №4. Придбання книги обліку

Зазвичай книгу можна придбати безпосередньо у відділені Фіскальної служби твого міста. Її потрібно заповнити, пронумерувати сторінки й підписати. Про норми ведення читай у законі.

Крок №5. Подання книги обліку

Протягом 10 днів з моменту отримання витягу з Державного реєстру про ФОП, подай такі документи у відділення Фіскальної служби у твоєму місті:

книгу обліку й витрат разом із заявою про її реєстрацію;

заяву про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку (для того, щоб пересвідчитися в реєстрації на спрощену систему оподаткування).

Після цього їх потрібно буде забрати.

Зареєстрований ФОП має такі документи:

витяг з Єдиного державного реєстру;

витяг з реєстру платників єдиного податку;

витяг з реєстру платників ПДВ (для реєстрації 3 групи ФОП-платника ПДВ).

Крок №6. Відкриття рахунку в будь-якому банку 

Для цього знадобляться:

документи, що підтверджують реєстрацію тебе як підприємця;

паспорт та ідентифікаційний код;

заява про відкриття рахунку;

електронний цифровий підпис.

Уважно стеж за поданням усіх декларацій і вчасно сплачуй податки. Це допоможе уникнути штрафів та несподіваних витрат уже на перших етапах твоєї власної справи. Хай щастить!


 

За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(093)-35-00-647;  +38(096)-583-43-61 – юрист Центру юридичної допомоги «Захист» Мазурик Зоряна Ярославівна.

Будемо раді Вам допомогти!

 

Comments