Статті‎ > ‎

Що робити при обшуку?

      Чимало людей чули про обшук, проте, мабуть, рідко хто особисто стикався із обшуком, але все ж таки, що ж таке обшук і що робити, якщо до Вас прийшли з обшуком?
      Обшук — це насамперед, слідча дія, яка полягає в примусовому обстеженні приміщень, споруд, ділянок місцевості або будь-яких інших об’єктів, які є власністю певних осіб, з метою знаходення та вилучення предметів і документів, що можуть мати значення у справі, або для знаходження осіб, які розшукуються.
  1. обшук житла (житло - будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення);
  2. обшук іншого володіння особи (інше володінням особи - транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи);
  3. обшук нежитлових приміщень (не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом.);
  4. обшук особи (ч. 3 ст. 208, ч. 5 ст. 236 КПК України).
      Юридичною підставою обшуку є ухвала слідчого судді, а у невідкладних випадках, названих у ч. 3 ст. 233 КПК України, постанова слідчого чи прокурора.
      Що робити, якщо до Вас прийшли з обшуком?
      Якщо до Вас все ж таки прийшли з обшуком, тоді це означає, що в працівників правоохоронних органів вже є на це дозвіл суду.
      Особа, у приміщенні якої буде проводитися обшук, має отримати копію ухвали суду на його проведення. Необхідно звернути увагу, що в ухвалі мають вказуватися адреса, за якою проводитиметься обшук, та речі, які можуть бути вилучені.
      Особа, у якої проводиться обшук, має ретельно слідкувати за усіма діями правоохоронців та за предметами, які вони вилучають. Після закінчення обшуку потрібно уважно ознайомитися з протоколом, а особливо перевірити, чи всі вилучені речі вказані у протоколі. Якщо щось не було вказано, потрібно внести зауваження і лише після цього підписувати вказаний протокол.
      Слід пам’ятати, що під час проведення будь-якої слідчої дії разом з особою може перебувати її захисник, тобто адвокат. Саме адвокат зможе прослідкувати за дотриманням законодавства та прав особи під час допиту та обшуку. Крім того, адвокат може оскаржити неправомірні дії правоохоронців або порушення ними норм матеріального та процесуального права.
      Перед тим як з’явитися на допит чи перед проведенням обшуку, необхідно проконсультуватися з адвокатом, який порадить, яку лінію поведінки в конкретній ситуації обрати та як найбільш ефективно скористатися своїми правами.

Видео YouTube 
За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(099)-435-16-94;  +38(096)-583-43-61 – юрист Центру юридичної допомоги «Захист» Бондар Надія Володимирівна. Дзвінки приймаються цілодобово, якщо оператор зайнятий, ми Вам перетелефонуєм.
     Будемо раді Вам допомогти!
Comments