Статті‎ > ‎

Узаконення самобуду

     Самочинне будівництво є досить розповсюдженим явищем, адже це поняття охоплює не тільки випадки зведення нових об’єктів нерухомості з порушенням або недотриманням необхідної процедури, але й випадки перепланування, які пов'язані зі збільшенням житлової площі приміщення.
     Самобуд — будівля, зведена без дозволу органів місцевого самоврядування. Власник самобуду не має документів на право власності, а саме тому, не може повноцінно користуватись житлом. Без узаконювання самобуду ви не зможете купити, продати, здати в оренду, залишити у спадок, подарувати будинок тощо. А також, на незаконно зведений будинок неможливо оформити субсидію, законно підключити газ та провести інші комунікації.
     Також, існує ще другий варіант самочинного будівництва, у ньому йдеться не тільки про нове будівництво, а й про ремонт або реконструкцію старого будівництва. Тобто, перепланування будівлі, пов'язане зі збільшенням його площі, теж потребує узгодження. Однак, треба узаконити і прибудову (балкон, терасу або гараж), якщо вони були зведені без належного проектування і узгодження.
     Яке будівництво можливо узаконити, якщо його було побудовано без відповідного дозволу органів місцевого самоврядування:
     1. індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 05.08.1992 року до 12.03.2011 року;
     2. збудовані до 12.03.2011 року: громадські будинки I і II категорій складності; будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.

 
   Для того, щоб узаконити самочинне будівництво, неоюхідно виконати наступні дії:
     Крок 1. Визначення дати будівництва будівлі
     Спрощений порядок узаконення самочинного будівництва стосується тільки тих об’єктів, що були збудовані до 12.03. 2011 року.  Відтак для можливості скористатись “будівельною” амністією вам необхідно мати підтвердження, що будівництво було здійснене саме до цього часу. Відповідно такий період часу може підтверджуватись технічним паспортом на будівлю.
     Якщо технічний паспорт на будинок виготовлений до 12.03.2011 року він сам є документальним підтвердженням того, що така будівля підпадає під дію “будівельної амністії”. У разі, якщо технічний паспорт виготовлений після 12.03.2011 року і в ньому зазначена дата будівництва будівлі до вказаної дати, потребується додаткове документальне підтвердження періоду будівництва. 
     Крок 2. Проведення технічного обстеження
     Якщо будинок має загальну площу до 300 квадратних метрів включно, господарські (присадибні) будівлі і споруди загальну площу до 100 квадратних метрів включно, в такому випадку потрібно звертатися до організації, яка здійснює технічну інвентаризацію (далі – БТІ).
     Для решти об’єктів, на які поширюється «будівельна амністія», потрібно діяти у загальному порядку, а саме: спочатку виготовити технічний паспорт, звернувшись до БТІ, а потім провести технічне обстеження. Таке обстеження може здійснювати суб’єкт господарювання, який має у своєму складі фахівців, що отримали сертифікат експерта з технічного обстеження, або фізична особа- підприємець, що має зазначений сертифікат. 
     Крок 3. Загальний порядок формування пакету документів для прийняття в експлуатацію
     Перед тим, як подавати документи для того, щоб узаконити самочинне будівництво, ви повинні пересвідчитись що у вас наявні:
     1. звіт про проведення технічного обстеження (у випадках, які означені в другому кроці).
     2. засвідчена в установленому порядку копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об’єкт.
     3. засвідчена в установленому порядку копія технічного паспорта (з відміткою про проведене технічне обстеження
     4. заява про прийняття в експлуатацію об’єкта
     5. два примірники декларації про готовність об’єкта до експлуатації.
 
   Крок 4. Подання пакету документів до центру надання адміністративних послуг
     Так, відповідно до Переліку адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523-р, реєстрація декларації про готовність об’єкта до експлуатації, здійснюється через центри надання адміністративних послуг, утворені при Київській міській держадміністрації, міських радах (їх виконавчих органах) населених пунктів, які є адміністративними центрами областей.
     Орган державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2015 року протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію, самочинно збудований об’єкт, або приймає рішення про повернення на доопрацювання.
     Крок 5. Отримання зареєстрованої декларації та реєстрація права власності
     Після отримання одиного з примірників зареєстрованої декларації про готовність об’єкта до експлуатації, Вам необхідно оформити право власності на нього.

     Також, необхідно відзначити, що сомочинне будівництво можливо узаконити через суд.
     Для того, щоб узаконити самобуд необхідно виконати наступні процедури: 
     Потрібно подати позов до суду загальної юрисдикції за місцем знаходження будівлі. У підсумку можна отримати рішення суду про визнання права власності на об'єкт нерухомості. Після цього доведеться пройти всю процедуру реєстрації об'єкта.
 
    За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь за телефоном гарячої лінії: +38(099)-435-16-94;  +38(096)-583-43-61 – юрист Центру юридичної допомоги «Захист» Бондар Надія Володимирівна. 
     Дзвінки приймаються цілодобово, якщо оператор зайнятий, ми Вам перетелефонуєм.
     Будемо раді Вам допомогти!
Comments