Статті‎ > ‎

Захист прав споживачів (фізичних осіб) при укладанні кредитних договорів

     ÐšÐ°Ñ€Ñ‚инки по запросу "захист прав споживача""

     Більшість громадян, при виникненні матеріальних складнощів, фінансової нестабільності звертаються до банків або інших фінансових установ з метою отримання кредиту.

       Нормами Цивільного кодексу України наведено відповідне визначення кредитного договору – це договір, за яким банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.

      У випадку, коли кредитний договір укладається між банком або іншою фінансовою установою та фізичною особою, яка отримує грошові кошти для задоволення потреб, не пов’язаних з підприємницькою, незалежною професійною діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника – такий кредитний договір називається споживчим кредитом. Таке розуміння міститься в Законі України «Про споживче кредитування», яким і регулюються відносини сторін споживчого кредиту.

     Варто зазначити, що визнати недійсною частину договору або весь договір можна тільки у судовому порядку.

     Законом України «Про захист прав споживачів» визначено ряд умов за якими можна визнати частину або договір повністю недійсним.

По-перше, варто відмітити, що несправедливими є такі умови, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.

По-друге, порушеними права будуть і тоді, коли порушується принцип рівності сторін договору, учасником якого є споживач.

По-третє, законодавством України визначено, що кредитодавець (банк) повинен на офіційному веб-сайті розмістити інформацію щодо можливих схем кредитування у кредитодавця.

По-четверте, після підписання договору вам повинні видати відповідні документи по договору (договір, паспорт споживчого кредиту, графік погашення платежів, інше).

    Варто також зазначити, що кредитодавцю забороняється встановлювати в договорі положення стосовно односторонньої зміни умов договору.

    Однак, якщо ви все ж визнаєте кредитний договір недійсним, то це не означає, що ви не змушені більше сплачувати кошти, а банк повинен вам повернути сплачену суму. Наслідком визнання договору недійсним є реституція – повернення тіла кредиту (без відсотків), а кошти які вже були сплачені (тіло кредиту + відсотки за кредитом) – враховуються в дану суму.

    В разі виникнення складнощів з розумінням договору кредиту та задля належної правової оцінки такого договору – звертайтеся за юридичною допомогою до спеціалістів.

Comments